فرش

تشخیص شانه فرش

تشخیص شانه فرش

تشخیص شانه فرش

بطور خلاصه ، به تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض یک فرش ماشینی ، شانه و به تعداد گره های بافته شده در یک متر از طول یک فرش ماشینی ، تراکم گفته می شود . شانه فرش به ریزی طرح و نقشه آن مربوط می شود .

فرشهایی که شانه بیشتری دارند ریزبافت تر و شلوغ تر بوده و اصطلاحا به آنها دستباف گونه گفته می شود . در این مقاله نحوه تشخیص تراکم و شانه فرش ماشینی به صورت کامل توضیح داده شده است ،

تا شما برای منزل خود یک فرش مناسب با تراکم مناسب را خریداری کنید .

 

تشخیص شانه فرش

فرشهای ماشینی که در ابتدای دهه 70 شمسی در کاشان بافته می شد 320 و 350 شانه بود که دستگاههای آن توسط شرکتهای واندویل و تکسیما تولید می شد . اما با پیشرفت تکنولوژی به مرور فرشهای 440 ، 500 ، 700 ، 1000 و 1200 شانه روانه بازار شد . به گونه ای که جدیدترین فرش بافته شده در کاشان 1500 شانه می باشد .

 

1- چگونه می توانیم شانه و تراکم واقعی یک فرش را پیدا کنیم ؟

بیشتر مردم بر این باورند که تعداد شانه یک فرش علت گران بودن قیمت آنست و از همه مهمتر اینکه چنانچه فروشنده ادعا کند این فرش 1000 شانه یا 1200 شانه است ، چگونه صحت گفته ی او را تشخیص دهیم .

البته لازم به ذکر است که متاسفانه بیشترین تقلب در فرش ماشینی در همین قسمت انجام می شود . روش کار بسیار ساده است : وقتی می گوئیم این فرش 1000 شانه است یعنی با شمارش گره ها در 10 سانتی متر از عرض ( 10%) به عدد 100 خواهیم رسید .

 

2- هر چه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش سفت تر و سنگین تر

برای محاسبه تراکم یک فرش یک تفاوت اساسی با روش تشخیص شانه وجود دارد و آن اینست که تراکم را در نصف فرش محاسبه کرده و برای اعلام ، آن را در 3 ضرب می کنند تا تراکم اصلی فرش بدست آید .

یعنی وقتی می گویند تراکم فرش 3000 است یعنی باید در یک متر از طول آن 3000 گره وجود داشته باشد تا با محاسبه ضریب 3 ، این عدد صحیح باشد . پس با شمارش گره ها در 10 سانتیمتر از طول فرش 100 گره وجود خواهد داشت و در 5 سانتیمتر 50 گره .

البته در مورد فرشهای شانه و تراکم پایینتر برای پیدا کردن تراکم واقعی فرش ، به خاطر نوع دستگاه بافندگی تعداد گره های طولی در 2 ضرب می شود .

 

نکته مهم

به علت فشردگی بافتها و فاصله کم بین دو گره های فرش ماشینی ، شمارش گره ها باید با دقت فراوانی انجام شود . چرا که کوچکترین خطایی در یک سانت ضرب در صد شده و خطای ما را صد برابر می کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *